Olumsuzluğun ve Hayal Kırıklığının Üstesinden Gelme

0

Olumsuzluklar ve Hayal kırıklıkları Üst Üste mi Geldi?

2020/2021 Coronavirüs pandemisini yaşamak hepimiz için sinir bozucu oldu. Hatta bazıları hala depresyonda. Olumsuzluğun ve hayal kırıklığının üstesinden gelmek bazen çok zor olabilir ancak bunu başarmak mümkündür. Ekonomik kriz, belirsizlikler, hayal kırıklığı, özlem, keder ve umutsuzluk dönemlerinde   huzurumuzu ve mutluluğumuzu yeniden nasıl ateşleyebiliriz? Olumsuzluğun ve Hayal Kırıklığının Üstesinden Gelme

Hayal kırıklığını tanımlama

Dünyayı olumsuz metaforunda görmemizi sağlayan şey nedir? Elbette: Hüsran. Ayrıca hayal kırıklıklarımızın çoğalması… Bu durum iki olasılıktan meydabana gelir: Ya bir şeyden yoksun olduğumuzu ya da bir şeyi kaybettiğimizi hissederiz. 

İlk olasılıkta, bir şey elde etmek istiyoruz. Örneğin, kişisel hedefleri, arzuları, içgüdüsel dürtüleri ve ihtiyaçları yerine getirmek. Güven eksikliği veya sosyal meselelerden korkma gibi algılanan eksikliklerle başa çıkmak. Bu hedefe veya arzuya ulaştığımızda, kaygı durumu biter ve hayatımızın mükemmelleşeceğini ve bizi daima mutlu edeceğini sanırız. 

Allah’a Güvenmek Üzüntü ve Endişeyi Nasıl Azaltır?

İkinci ihtimalde, bir şeyi kaybettik ve bu kayıp bir durumu değiştirdi. Örneğin işimizi kaybettik, boşandık ya da bir yakınımız vefat etti. Şimdi kaybettiğimiz önceki durumun sanki mükemmel veya eksiksiz olduğunu sanıyoruz, bu yüzden o duruma geri dönmek istiyoruz. 

Her iki durumda da, elimizde olmayanı istemekle, istediğimiz şey elimizin altındaysa mutluluğu bulacağımıza inanmakla karşı karşıya kalırız. Bu, olumsuzluğun ve hayal kırıklığının üstesinden gelmenin ilk engelidir.

Amerikan Psikoloji Derneği, hüsranı, beklediğimiz bir şeyi elde edemediğimizde veya bir şeyi kaybettiğimizde, onu geri istediğimizde ancak alamadığımızda ortaya çıkan duygu olarak tanımlar. Hayal kırıklığı depresyona, üzüntüye, düşük özgüvene, genel olarak olumsuz ve yıkıcı düşünce kalıplarına yol açabilir. Ama bu hayal kırıklığı nereden geliyor? Olumsuzluğun ve Hayal Kırıklığının Üstesinden Gelme

Hayal kırıklığını anlamak

Hayal kırıklığını anlamak
Hayal kırıklığını anlamak

 

Örneğin iyi bir hayatınız, aileniz, tutkulu hissettiğiniz bir kariyeriniz ve arkadaşlarınız olduğunu düşünün. Ama yine de bir şeylerin eksik olduğu hissine kapılıyorsunuz. Başka bir insanla daha önce hissettiğinizden derin bir seviyede bağlantı kurmak istiyorsunuz. Sevmek ve sevildiğini hissetmek istiyorsun. O kişiyle de severek Evlenmek istiyorsunuz.  Bu doğaldır, fıtratımız buna müsait.

Ancak uygun birini bulamıyorsunuz ve bu bir hayal kırıklığına sebep oluyor. Bu hayal kırıklığı nedeniyle, hayatınızdaki diğer tüm güzel şeylerden tam olarak zevk alamıyorsunuz.

Burada bahsedildiği gibi gelecekteki bir hedefimize ulaştığımızda – evlenmek – veya yeni bir iş bulmak, çocuk sahibi olmak, araba veya ev almak, mutlu ve tatmin olacağımıza inanmak. Hayatımız mükemmel olacak. Ancak şu anda istediğimiz, ihtiyaç duyduğumuz veya arzuladığımız şeye sahip olmadığımız  için hüsrana uğrar veya depresyona gireriz. Mükemmel olamayız. Burası Cennet değil!

Mükemmel Değiliz, Hayat da Değil Cennette Değiliz

Mükemmelliği anlamanın bir yolu, külfet gerektirmeyen bir şeydir – kendi başına tamamlanmıştır. Bir şeye ihtiyacı varsa, o zaman mükemmel olmayacaktır. Mantıksal olarak tek bir Kusursuz Varlık olabilir, ki o da Allah‘tır. 

Allah, İslam inancının merkezi konumundadır ve tüm yaratılmışlardan farklıdır. O, mükemmelliğin tecellisidir. Dolayısıyla hiç kimse ve hiçbir şey mükemmel olamaz. Mükemmel değiliz ve hayatlarımız da mükemmel değil. Yapabileceğimiz veya elde edebileceğimiz hiçbir şey bu gerçeği değiştiremez. Kur’an’ın tamamını ezberledikten sonra mükemmel bir varlık olmayacağız -her ne kadar bu çok asil bir görev olsa da- bir gayeye ulaştığımızda, bir isteğe vardığımızda veya imrenilen bir kazanıma sahip olduğumuzda hayatımız da mükemmel olmayacaktır. Bunu anlamak, olumsuzluğun ve hayal kırıklığının üstesinden gelmenin ilk adımıdır.

Ancak mükemmelliğe ulaşamamak kötü bir şey değildir. Kusurlarımız ve kusurlu hayatlarımız bize Allah’a ihtiyacımız olduğunu, sadece O’nun mükemmel olduğunu hatırlatır. Yüce Allah Şöyle Buyurur:

”Artık siz beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin, bana nankörlük etmeyin!” Bakara 152

Minnettar olmak

Minnettar olmak
Minnettar olmak

 

Bir zamanlar Suriyeli bir mülteci, Almanya’ya sağ salim ulaştığı için ne kadar mutlu olduğunu benimle paylaştı. Yeni bir hayat kurmayı dört gözle beklediğini ve bu hayali Yüce Allah’ın yardımı olmadan gerçekleştiremeyeceğini de sözlerine ekledi. O sadece oraya vardığı için Allah’a şükrediyordu bu başlangıcın en mükemmeliydi. 

Bu kişi her şeyini kaybetmişti. Evini, kariyeri ve ailesi de dahil olmak üzere ailesinin çoğunu yitirmişti savaşta. Yakın zamanda Suriye’ye geri dönebileceğinden emin değildi. Ancak bu adam, kaybettiği ve geride bıraktığı her şeye rağmen şu anki haline şükrediyordu. Her halini Allah’a bağlamıştı. 

Şükür Günlüğü Tutmak

Sinirli veya depresif olmak yerine; hayatını yeniden inşa etme fırsatı bulduğu için şükrediyordu. Olumluyu olumsuzdan daha fazla görmeyi seçti. Bu ona zorluklara rağmen hayata olumlu bir bakış açısı kazandırdı. Olumsuzluğun ve Hayal Kırıklığının Üstesinden Gelme

Hayal kırıklığının üstesinden nasıl gelinir

Hayal kırıklığının üstesinden nasıl gelinir
Hayal kırıklığının üstesinden nasıl gelinir

 

Hayal kırıklığının üstesinden gelmenin yolu, bu hayatta mükemmelliğin mümkün olmadığını anlamaktır; mükemmellik sadece Allah’a aittir. 

Bunu anlarsak, gelecekte bizi mutlu edecek ve tamamlayacak bir olay, kazanım veya kişi beklemeyeceğiz. Her durumun büyümeye olanak tanıyan zorlukları ve testleri olduğunu anlayacağız. Hayal kırıklıklarımız, mutluluğa engel değil, onları yaşam yolculuğumuzda basamak olarak görürsek ancak o vakit onları yenebiliriz. 

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bize her işin mümin için hayırlı olduğunu bildirmiştir. Başına bir hayır gelirse şükreder ve bu onun için hayırlıdır. Başına bir kötülük gelse, sabreder ve bu onun için hayırlıdır (Müslim).

Sadece belirli bir hedefi elde etmek için çalışmayı bıraktığımızda veya onu başardığımızda gerçekleşecek olan gelecekteki bir mutluluk vaadine bağlı kalarak çabalamayı bıraktığımızda, Allah’ın nimetlerine odaklanmak daha kolay olur. Elimizdeki nimetlerimize odaklandığımızda, minnettarlığımız daha samimi hale gelecektir. 

Bu, durumumuzu iyileştirmeyi istemememiz gerektiği anlamına gelmez. Ancak hayal kırıklıklarımızı şükürle dengelemeye çalışırken, bunların üstesinden gelebilir ve şimdiki zamanda daha mutlu olabiliriz. 

Aslında elimizdekilerini artırmanın en emin yolu şükretmekten geçer. Allah Kuran’da şöyşe buyurur:

”(Bana) şükrederseniz, muhakkak ki size kat kat fazla veririm” ibrahim Suresi 7. Ayet
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.