Kuranı Kerimi Koreceye Tam Çeviren İlk Koreli Müslüman

0

Hamid Choi Yong Kil

Kuran’ı Arapça’dan Korece’ye tam olarak çeviren ilk Koreli Müslüman olarak tarihe geçti. Bu özel projenin tamamlanması yaklaşık yedi yıl sürdü. Sonunda Koreli Müslümanlar Kuranı Kerimi kendi dillerinde okuyabilecekler. Üstlendikleri bu görev birçok Koreli Müslüman ve Gayr-i Müslüm için İslam’ı öğrenirken karşılaştığı dil ve anlam sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu için son derece önemliydi. Kur’an’ın doğru manalarını aktarmak için çeviri uygulamalarının faydası mevcut, ancak birçok insan doğrudan çeviriler sebebiyle yanlış anlamlar sebebiyle zor durumda kalıyorlar. Kuranı Kerimi Koreceye Tam Çeviren İlk Koreli Müslüman

Dr. Choi vesilesi ile bu durum, birçok Koreli için geçmişte kalan bir sorun olacak. Economy.PK‘ye göre, Hamid Choi Yong Kil Medine İslam Üniversitesi’nde okudu ve o sırada Şeyh Abdul Aziz bin Baz rahimehullah’tan “ondan çok etkilendiği, özellikle bilgisinin derinliği ve ahlaki saygınlığı” olduğu söyledi”

Dr. Choi, çevirmen olmanın yanı aynı zamanda Güney Kore’deki bir üniversitede İslam Araştırmaları ve Arapça dersleri vermektedir.

Kuranı Kerimi Koreceye Tam Çeviren İlk Koreli Müslüman
Kuranı Kerimi Koreceye Tam Çeviren İlk Koreli Müslüman

Bu çeviri, Güney Kore’deki Müslüman sayısının yavaş yavaş arttığın göstergesi. Müslümanlar ülkede azınlık olarak kalsa da, islam dinine geçiş turizm ve tanıtımla son on yılda önemli bir büyüme kaydetti.

Kore Müslüman Federasyonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şu anda Müslümanların sayısı yaklaşık 200.000 civarında, yani toplam nüfusun yüzde 0.38’i. Müslüman nüfusun çoğunluğunu ise Türkiye, Pakistan ve Özbekistan’dan gelenler oluşuyor. Bununla birlikte, dijital çağda, ülke çapındaki turistik noktaları daha sık ziyaret eden Müslüman Korelilerin temasa geçmesi ile daha fazla Güney Koreli İslam’ı araştırıyor. Bununla birlikte ülkede herhangi bir dine sahip olmayanların yüzdelik kısmı çok fazla görünüyor.

Korede ekonomik ve sosyal şartlar iyi olsa da yeni bir dine bakış açısı her zaman problemli olmuştur. İnsanların hayatını değiştirmesi gibi diğer dinlere bakışları, sıkıntıları da yanında getirecektir. İslam dininin hoşgörüsü ve insanı içine çeken kuralları başka dinlere veya dini olmayan kişilere cazip gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.