İyot Eksikliğinin 10 İşareti

0

Vücutta iyot eksikliği olursa ne olur?

Vücudunuzun daha fazla iyota ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız? Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir? Boyunda şişlik, yorgunluk, kilo alımı, saç dökülmesi, kuru cilt veya nabız olabilir mi? Bunların hepsini ve daha fazlasını konuşacağız. İyot eksikliğiniz olduğu 10 şarkı: İyot Eksikliğinin 10 İşareti

1. Yorgunluk

Tiroid, hormonları sentezlemek ve metabolizmayı kolaylaştırmak için iyot kullanır. Birisi hipotiroidizm geliştirirse (yetersiz iyot seviyesinin neden olduğu), o kişinin tüm metabolik süreçlerini azaltabilir. Metabolizma, vücudun enerji için kullandığı kalorilerin yakılmasıdır ve bir azalma vücudun enerji üretimini yavaşlatarak zayıflık ve yorgunluğa neden olur.

2. Kas ve eklem ağrısı

Bir zamanlar kolay olan fiziksel aktivite, yetersiz iyot ile gerçekleştirilmesi zorlaşıyor. Bu zayıflık ve acı, mevcut enerji eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kaslar özellikle düşük enerjiye karşı savunmasızdır. Tedavi edilmeyen hipotiroidizm vakalarında periferik damar hastalığı gelişebilir. Bu hastalık türü periferik sinirlere zarar vererek kol ve bacaklarda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya neden olur. İyot Eksikliğinin 10 İşareti

3. Kilo alımı

İyot, tiroid hormonu üretimi için kritik öneme sahiptir. Daha düşük bir metabolizma, enerji için daha az kalori yakılması anlamına gelir. Kalorileri düzgün bir şekilde yakamayan kişinin vücudu, kullanılmayan kalorileri yağ olarak depolar ve bu da kilo artışına neden olabilir.

4. Depresyon/hafıza sorunları

Hipotiroidizm erken evrelerde depresyon belirtilerine ve hafıza sorunlarına neden olabilir. Vücut enerji için kalorileri metabolize edemediğinde, bu, beynin verimli bir şekilde işleme ve tepki verme yeteneğini etkiler. Düşünce süreçleri ve hafıza yavaşlayabilir ve dağılabilir. İyot eksikliği, zihin ve bedendeki birçok kimyasal reaksiyonu etkiler. Araştırmacılar, kimyasal dengesizliklerin depresyon ve anksiyete gibi zihinsel bozukluklara neden olabileceğini kanıtladılar.

5. Soğuk hassasiyeti İyot Eksikliğinin 10 İşareti

Üşüme ve üşüme hissi, iyot eksikliğinden muzdarip bir kişinin ortak şikayetidir. Hipotiroidizmi olan kişilerde enerji üretimi azalmıştır. Ayrıca, uygun metabolizma ve besin eksikliğinden dolayı cilt solgun görünebilir. Ayrıca, tiroid hormonları vücudun ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Bu hormonlar düşükse, sıcaklık hassasiyetinin oluşması muhtemeldir.

İyot eksikliği için ne yemeli
İyot eksikliği için ne yemeli?

6. Kısırlık

Hipotiroidizm, kadınların yumurtlama döngülerini bozar, düzenli döngüleri bozarak doğurganlığı etkiler. Ayrıca, hormonal dengesizlikler kadınların normalden daha ağır veya düzensiz adet döngüsü yaşamasına neden olabilir.

7. Guatr

Tiroid bezi, boynun ön tarafında bulunan kelebek şeklinde bir bezdir. Boyun bölgesi, iyot eksikliği durumlarında guatrın oluşabileceği yerdir. Guatr, hipotiroidizmin en erken belirtilerinden biridir, çünkü tiroid bezi daha fazla hormon üretmek için sürekli uyarıya yanıt olarak şişer. Vücut ayrıca tiroid bezini büyütmeye çalışır, böylece daha fazla iyot emebilir. Tipik olarak guatr bir sorun değildir, ancak çok büyürse nefes alma ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

8. Kalp komplikasyonları

Hipotiroidizmin tipik bir belirtisi, yavaş bir kalp hızıdır. Tiroid hormonları vücut ısısını ve kalp atış hızı regülasyonunu doğrudan etkiler. Tiroid seviyeleri eksikse, vücut kalp atış hızını etkili bir şekilde düzenleyemez. Yavaş bir kalp hızı veya bradikardi, baş dönmesi, mide bulantısı ve bayılma gibi semptomlara neden olabilir. Kronik hipotiroidizm, yüksek LDL (kötü) kolesterol seviyelerine yol açabilir. Yüksek kolesterol kişinin kalp krizi, kalp hastalığı ve kalp yetmezliği riskini artırır.

9. Saç, cilt ve tırnak sorunları

Tiroid hormonları saç, cilt ve tırnakların büyümesini destekler. Bu hormonların eksikliği genellikle cildin kuru, solgun ve kaşıntılı olmasına neden olur. Tırnaklar ve saçlar kuru, ince ve kırılgan hale gelebilir. Vücuda verilen besin açısından zengin kan miktarı yetersiz olduğundan metabolizmadaki azalma cilt, saç ve tırnak sağlığını daha da olumsuz etkiler.

10. Doğum kusurları

İyot eksikliği olan annelerden doğan bebekler ciddi komplikasyonlar yaşayabilir. İyot normal büyüme, iyileşme ve metabolizma için gereklidir. İyot eksikliği olan bebekler, entelektüel ve gelişimsel gecikmeler için artan bir riskle karşı karşıyadır. Zeka geriliği, sağırlık, mutizm, bodur büyüme, nörolojik problemler ve gecikmiş cinsel olgunluk, iyot eksikliğinin olası komplikasyonlarıdır. Anne ve bebek de düşük veya ölü doğum yaşama riski altındadır. İyot Eksikliğinin 10 İşareti

KAYNAKLAR  MAYO KLİNİK  VE  SAĞLIK HATTI

Ayeti.com tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavi vermez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.